Dosłownie i w przenośni. W grudniu na mieleńskim deptaku pojawiły się nietypowe kosze na odpady segregowane. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. 


Powody są dwa. Po pierwsze, kosze są w nietypowym kształcie i do złudzenia przypominają bałtyckie ryby. Po drugie, z racji obchodzonych niedawno Świąt, jeszcze w grudniu pojawiła się na nich świąteczna iluminacja. Dzięki temu mieszkańcy i turyści bardzo szybko dowiedzieli się o nowej inwestycji. 

W służbie ekologii

Pojemnik na odpady pojawił się w centrum Mielna, na deptaku przy ul. Kościuszki, jednak docelowo prawdopodobnie już w lutym staną na plażach w Sarbinowie, Mielnie oraz na Osiedlu Unieście. Mieszkańcy i turyści będą dzięki temu mogli w prosty sposób zadbać o środowisko. To bardzo ważne, zwłaszcza że na terenie Gminy Mielno mieszkańcy rocznie wytwarzają prawie 8000 ton odpadów. 

Segregacja butelek z tworzyw sztucznych, tzw. PET pozwoli odzyskać przynajmniej część surowców. Tym bardziej że takie butelki mogą być w pełni przetworzone i powtórnie trafić na sklepowe półki. Im więcej ich więc przekażemy, tym mniej nowego plastiku trafi na wysypiska. Trzeba tylko pamiętać, by zużyte butelki były puste, bez zakrętek i zgniecione. W ten sposób ich recykling będzie znacznie łatwiejszy. I najważniejsze – liczy się każdy wrzucony pojemnik. Bez tego bowiem butelka może rozkładać się nawet 500 lat!

Wygrany projekt 

Wierzymy, że z czasem uda się w Gminie do minimum ograniczyć problem zanieczyszczenia plastikiem. Oczywiście przy wsparciu mieszkańców i turystów. Ideę poparła już m.in. Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka. To właśnie ona w ubiegłym roku ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych (Program Operacyjny “Rybactwo i Morze”). Jednym z celów konkursu była właśnie edukacja ekologiczna.

O pieniądze z tej puli ubiegało się m.in. Centrum Kultury w Mielnie. Skutecznie, bo dzięki jego inicjatywie do Gminy trafiły fundusze na pojemniki do segregacji, ale nie tylko. Ze wsparcia udało się również sfinansować zakup wyposażonego namiotu. Dzięki temu będzie możliwe stworzenie dodatkowego miejsca spotkań w Mielnie, zarówno dla społeczności rybackiej, jak i w celach edukacyjnych. 

Konkurs dla dzieci 

Żeby jednak Gmina Mielno mogła być jeszcze bardziej eko, Centrum Kultury w Mielnie ogłosiło własny konkurs. Zadedykowało go najmłodszym. Chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, naukę z zabawą, a przy okazji zbudować jeszcze większą świadomość ekologiczną – tłumaczy Anna Ledochowicz, dyrektorka Centrum Kultury w Mielnie. Nasze pojemniki na odpady mają na tyle nietypowy kształt, że budzą zainteresowanie również u najmłodszych. Zależy nam na tym, by dzieci miały świadomość do czego służą, dlatego chcemy zaangażować je w projekt i ogłaszamy konkurs – dodaje.

Zadanie polega na zaproponowaniu imion dla mieleńskich rybek. Każde dziecko może wysłać maksymalnie trzy propozycje wraz z uzasadnieniem swojego wyboru. Najlepsze, najbardziej kreatywne pomysły jury konkursu nagrodzi upominkami, a rybom zostaną nadane oficjalne imiona. 

Udział w zabawie mogą wziąć dzieci z Gminy Mielno. Zgłoszenia można wysyłać na adres: kontakt@ckm.mielno.pl do 14.02.2021. Wyniki zostaną umieszczone na stronie internetowej i Facebooku Centrum Kultury w Mielnie, a zwycięskie imiona pojawią się na pamiątkowych tabliczkach w pobliżu pojemników. 

Więcej zdjęć TUTAJ.