Z Mielnem kojarzy jeszcze jeden zwierzęcy symbol – Jeleń. Według podań w okresie międzywojennym baron von Versen właściciel majątku w Krępnie wybrał się na polowanie wraz z hrabią Nichoy z Unieścia. Baronowi udało się ustrzelić pięknego jelenia. Okaz był szczególny, posiadał bowiem 12 odnóg poroża. By upamiętnić to wydarzenie baron zamówił w Poczdamie pomnik tego wspaniałego zwierzęcia. Do końca II wojny światowej znajdował się on w pałacowym parku. W 1945 roku został przeniesiony pod dom miejscowego kowala, a w 1946 przewieziony do dawnego parku zdrojowego w Mielnie. Swoje ostateczne miejsce odnalazł w 1996 roku i stanął przed Urzędem Miejskim w Mielnie. Przez wiele lat był narażony na “ataki” turystów, którzy wdrapywali się na niego, wieszali na rogach czy obrywali ogon. 

W 2023 r. pomnik został zrekonstruowany przez znanego rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego. 1 września ubiegłego roku nastąpiło odsłonięcia pomnika odtworzonego na podstawie m. in. przedwojennych fotografii. 

Jaką inną rzeźbę w regionie wykonał Romuald Wiśniewski? 

A. Pomnik Morsa na promenadzie w Mielnie

B. Pomnik Witaj Jutrzenko Swobody w Koszalinie 

C. Pomnik morsika Hilarego na deptaku w Mielnie 

Jak dojść do kolejnego punktu?

Udaj się w stronę pomnika morsa na promenadzie. Przed nim, w uliczce po lewej stronie znajdziesz miasteczko rekordzisty Guinessa w najdłuższym przebywaniu w lodzie.