Miasto Tygodnik Koszaliński we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie oraz Centrum Kultury w Mielnie ogłaszają konkurs na zdjęcie z mieleńskim jeleniem. 

Jeleń swoje miejsce w Mielnie znalazł tuż po wojnie. Według podań w okresie międzywojennym baron von Versen właściciel majątku w Krępnie wybrał się na polowanie wraz z hrabią Nichoy z Unieścia. Baronowi udało się ustrzelić pięknego jelenia. Okaz był szczególny, posiadał bowiem 12 odnóg poroża. By upamiętnić to wydarzenie baron zamówił w Poczdamie pomnik tego wspaniałego zwierzęcia. Do końca II wojny światowej znajdował się on w pałacowym parku. W 1945 roku został przeniesiony pod dom miejscowego kowala a w 1946 przewieziony do dawnego parku zdrojowego w Mielnie. Swoje ostateczne miejsce odnalazł w 1996 roku i stanął przed urzędem miejskim w Mielnie.

Przez wiele lat rzeźba jelenia nie tylko cieszyła oczy mieszkańców i turystów, niestety, kilkanaście razy została również uszkodzona. Jej zły stan był na tyle poważny, że stanowiła zagrożenie dla osób, które wspinały się na nią. We wrześniu 2023 r. nastąpiło odsłonięcie rekonstrukcji rzeźby wykonanej przez znanego rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego. 

Stary jeleń przeszedł na zasłużoną “emeryturę” i został umieszczony terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie, z którym Gmina Mielno współpracuje od wielu lat. 

Z tego powodu wspólnie zapraszamy do zabawy, w której do zdobycia są ciekawe nagrody. Co należy zrobić? Prześlijcie zdjęcie pierwszego mieleńskiego jelenia oraz, jeśli pamiętacie, informację na temat okoliczności wykonania fotografii na adres redakcja@miasto.koszalin.pl. Na wasze wiadomości czekamy do 22 stycznia. 

Z przesłanych fotografii powstaną wystawy, które będzie można oglądać na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie oraz naszej Gminy. Natomiast Miasto. Tygodnik Koszaliński opublikuje z nich galerię prasową. 

Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni. Zwycięzców poznamy 1 marca.

Regulamin konkursu “Wspomnienie z mieleńskim jeleniem” na stronie: http://www.miasto.koszalin.pl/index.php/13-news/1428-oglaszamy-konkurs-wspomnienie-z-mielenskim-jeleniem