Uczestnicy terenowej gry edukacyjnej posadzą kwiaty dla pszczół.

Wielki Dzień Pszczół zawita w tym roku do Mielna! Organizatorzy, we współpracy z Urzędem Miejskim oraz Centrum Kultury w Mielnie, zachęcają do obchodów tego dnia wszystkich mieszkańców oraz turystów. Zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół i osoby indywidualne
9 sierpnia (piątek) do namiotu startowego przy ul. Kościuszki (deptak), wejście od ul. Chrobrego, w godzinach 15.00-19.00. Uczestnicy wezmą udział w terenowej grze edukacyjnej, w trakcie której dowiedzą się wielu ciekawostek z życia pszczół oraz posadzą kwiaty dla owadów zapylających. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Miejskie łamigłówki i zadania z pszczołą Obrostką Letnią

Wydarzenie łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość. W ostatnim punkcie za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki otrzymają nagrodę. Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki. W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się do Mielna, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki temu pomaganiu poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Zespół programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wraz z Fundacją Ekotrend przygotował dla graczy zaskakujące informacje (np. że pszczoły bezbłędnie wyznaczają trasę lotu do bogatych w pożywienie kwiatów i jak to robią?) oraz ciekawe doświadczenia (np. oglądanie pod mikroskopem pyłków, kolorów i struktur roślin pyłkodajnych). W końcowym punkcie uczestnicy zostaną zaproszeni do posadzenia rośliny przyjaznej pszczołom (np. lawendy, jeżówki, nachyłka, szałwii, krwawnicy) i tym samym do stworzenia w Mielnie miejskiego zakątka przyjaznego pszczołom. Przejście wszystkich punktów gry trwa około 40 minut.

W czasie gry pokazujemy uczestnikom, że pszczoła niejedno ma imię. Pod tą nazwą kryje się wiele gatunków owadów należących do nadrodziny pszczół, np. trzmiele, murarki, pszczolinki i oczywiście obrostka letnia. Gra ma charakter nauki poprzez zabawę – w przyjemny sposób można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół. Chcieliśmy też jednak dać uczestnikom nie tylko odrobinę wiedzy i dobrej zabawy, ale wspólnie z nimi zrobić coś ważnego i potrzebnego – posadzić kwiaty przyjazne pszczołom – wyjaśnia Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej grze terenowej i do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół.

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

8 sierpnia – ogólnopolski Wieki Dzień Pszczół

Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy. W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.

W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce – parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Terenowa gra edukacyjna zostanie przeprowadzona w czterech polskich kurortach – w dwóch nad morzem (Łeba i Mielno) i w dwóch w górach (Zakopane i Wisła). Ponadto prawie 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców i swoich gości.

Więcej informacji o programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” na stronie internetowej: www.pomagamypszczolom.pl