Święto wody i ognia – wywodzące się z tradycji słowiańskich – celebrowano, aby zapewnić sobie przychylność pogańskich bogów. Później obrzędy i zwyczaje sobótkowe zostały zapożyczone przez kościół katolicki i dzisiaj w dniu przesilenia letniego obchodzimy Wigilię św. Jana Chrzciciela.

Centrum Kultury w Mielnie zaprasza na obchody nocy świętojańskiej, którą w naszej gminie świętować będziemy w sobotę 24 czerwca. W czasie imprezy nie zabraknie tradycyjnych obrzędów. Ta wyjątkowa noc to przecież jedyny czas w roku, gdy rozkład gwiazd pozwala poznać przyszłe losy. Tajemnice przyszłości przed wszystkimi śmiałkami odkryje stara wieszczka.

Wszystkie panny zachęcamy natomiast to wspólnego plecenia wianków. Puszczone na jeziorze pozwolą przewidzieć, które panie niebawem zmienią swój stan cywilny. Trzymamy kciuki, aby wszystkie utrzymały się na wodzie, a kawalerów namawiamy do ich wyławiania. 😊 Również dla najmłodszych Słowian przygotowaliśmy animacje i konkursy, nawiązujące do starodawnych zwyczajów.

Nie zabraknie też muzyki na żywo. Na początek zagrają „Kaszaloty” z Koszalina, którzy szantami i żeglarskimi pieśniami podtrzymają nadmorski klimat naszej gminy. Na zakończenie zaśpiewa natomiast zespół Boogie Boys. Panowie rozruszają nas bluesowymi kawałkami.
Noc Świętojańska nie może odbyć się bez ognia. Na najwytrwalszych czekać więc będzie teatr ognia. Mityczne przedstawienie pobudzi emocje oraz zaskoczy nas barwnymi efektami i niezwykłą dynamiką.

Zapraszamy – nie może Was zabraknąć w tą magiczną noc!

Sobota 24 czerwca 2017 roku, godz. 17:00 – teren Klubu Morskiego Tramp przy ul. Bolesława Chrobrego 32
PlakatNoc

Impreza dofinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Gminy Mielno.

2015_logo_FIO_v1