Jak tradycja polska nakazuje, tuż po żniwach organizowane są uroczystości dożynkowe będące wyrazem podziękowania za dobre plony. Podczas dożynek dzielimy się chlebem i solą, które symbolizują najcenniejsze dary ziemi i mają zapewniać urodzaj i dostatek.

Mieleńskie dożynki rozpoczęła msza święta, podczas której pobłogosławiony został chleb i sól oraz wieniec dożynkowy będący wspólnym dziełem wszystkich sołectwa. Dalej, zgodnie ze świeckim ceremoniałem dożynkowym, starosta p. Ryszard Firadza z Mielna i p. Małgorzata Mackiewicz z Mielenka wręczyli bochen chleba wójtowi gminy Mielno p. Oldze Roszak-Pezale. Pani wójt podzieliła się tym dożynkowym bochnem ze zgromadzonymi na uroczystościach mieszkańcami gminy a także licznie przybyłymi turystami.

Obrzędy dożynkowe współcześnie łączą w sobie zarówno tradycje dziękczynienia, które mają charakter religijny, z tradycjami świeckimi, do których należą prezentacje zespołów ludowych, rękodzieła artystycznego, przysmaków regionalnych oraz wspólna zabawa.

W tym roku można było podziwiać młode talenty a takimi niewątpliwie są karatecy z Mieleńskiego Klubu Sztuk i Sportów Walki prowadzeni przez senseja Cezarego Banasiaka oraz Morscy Muzycy, dziecięca orkiestra dęta prowadzona przez p. Izabelę Wasilewską. Zarówno pokaz sztuk walki jak i koncert orkiestry dętej został nagrodzony gromkimi brawami.

Podczas obchodów dożynkowych nie mogło zabraknąć występów ludowych zespołów śpiewaczych. W tym roku na scenie pojawiły się wszystkie cztery zespoły folklorystyczne działające w gminie Mielno. Mogliśmy podziwiać zespół Przepiórki z Sarbinowa oraz zespoły Bursztyn, Ławica i 16.Południk prowadzone przez p. Kazimierza Dulata. Te trzy ostanie zespoły wystąpiły razem na zakończenie części artystycznej dożynek dając popis umiejętności wokalnych.

Tradycyjnie także rozegrany został turniej sołectw, w którym zwyciężyła reprezentacja sołectwa Mielenko, drugie miejsce zajęła reprezentacja sołectwa Niegoszcz w na trzecim uplasowała się drużyna z Mielna.

Na placu dożynkowym można było skosztować przysmaków regionalnych przygotowanych przez Stowarzyszenie 16.Południk a także podziwiać rękodzieło artystyczne prezentowane na kilku różnych stoiskach. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach dożynek. Dla nich przygotowana była specjalna strefa aktywności sportowej no i coś o czy marzy każdy chłopiec czyli wóz strażacki. Można było nie tylko oglądać sprzęt gaśniczy ale także przejechać się wozem strażackim.

Dożynki zakończyły się recitalem kwartetu Teatru Variete Muza z Koszalina i wspólną zabawą przy dźwiękach muzyki disco polo.

Organizację gminnych dożynek w Mielnie wsparli sponsorzy:
Save Invest
Royal Park Hotel & Spa
Hotel Marina
Rafa Taverna & Villa
Dom Wypoczynkowy Albatros
Sofra Instytut Zdrowia
Hotel Medical Spa Unitral
Policyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Krokus, którym serdecznie dziękujemy.