W marcu 2018 roku zostanie zorganizowana duża akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia na terenie całego powiatu koszalińskiego. Akcję organizują lokalni wolontariusze również z Gminy Mielno, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.

W dniach od 15 do 25 marca 2018 r. wolontariusze fundacji DKMS będą pojawiać się w zakładach pracy, szkołach i przedszkolach, sklepach i innych miejscach użyteczności publicznej na terenie naszej Gminy aby rejestrować potencjalnych dawców.

Nasza akcja będzie nosić tytuł „Dzień dawcy szpiku dla Basi  i Izy i innych” a twarzami tego dnia będą Barbara Sak – Adamów mieszkanka Mielna oraz Izabela Duda – Ruszel z Koszalina.  Na początku stycznia 2018 roku u obydwu zdiagnozowano nowotwory krwi a Panie spotkały się na jednej sali szpitalnej w Klinice Hematologii w Szczecinie. Obecnie przechodzą intensywną chemioterapią, która ma przygotować je do przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.

 

Misja jest bardzo wymagająca: znaleźć zgodnego Dawcę dla Basi i Izy.
Wystarczy 10 minut Twojego czasu, a marzenie obu Pań o spokojnym życiu może się spełnić. Daj im szansę na zdrowie i normalne życie. „Zarejestruj się w bazie – możliwe, że czekamy na Ciebie” .
Możesz tez pomóc organizatorom akcji, przyłączając się do niej i zostając wolontariuszem podczas Dni Dawcy. Wszelkich informacji udzielają Anna Ledochowicz tel.  604 542 261  e-mail: annaledochowicz@gmail.com oraz Anna Mierzejewska tel. 503 013 474 e-mail: biuro@pod-wydma.pl.

 

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

LISTA LOKALIZACJI: http://ckm.mielno.pl/index.php/lista-lokalizacji-dkms/